Musisz zobaczyć

Socotra-Island-Yemen

Archipelag Sokotry

Sokotra mierzy ok. 130 km długości i 40 km szerokości i jest drugą co do wielkości afrykańską wyspą. Politycznie Sokotra, wraz z sąsiednimi wysepkami Abd al-Kuri, Samha i Darsa należy do Jemenu, ale geograficznie jest częścią Afryki - jest naturalnym geologicznym przedłużeniem Przylądka Guardafui, leżącego w Somalii.
Izolacja sprawiła, że obecnie około jedna trzecia gatunków roślin występujących na Sokotrze nie rośnie w innych miejscach na Ziemi. Wśród 825 gatunków roślin, które można spotkać na wyspie, 307 to gatunki endemiczne. Archipelag Sokotry został umieszczony w 2003 roku na liście rezerwatów biosfery UNESCO, a w 2008 roku jako obiekt przyrodniczy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz niezwykłej roślinności, Sokotrę cechuje również duża różnorodność gatunków ptaków, zwłaszcza morskich, i gadów (90% gatunków endemicznych). U wybrzeży Sokotry znajdują się bardzo bogate rafy koralowe.

shibam about yemen

Shibam Hadramaut

Szibam, nazywane też Najstarszym miastem wieżowców lub Manhattanem pustyni, od 1982 wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Old Walled City of Shibam. Szibam ma co najmniej 2500 lat historii, było przez wiele wieków stolicą księstwa Hadramaut. Miasto zbudowane jest z glinianej cegły wypalanej na słońcu, a około 500 domów ma od 5 do 11 kondygnacji w formie wież sięgających 30 metrów. Zadziwiająca architektura to efekt zwyczajowego prawa obowiązującego do dziś. Każdy, kto chce zbudować dom, musi zadbać, aby rozmiar i styl budynku były dostosowane do już istniejących. Najbardziej dekoracyjnymi elementami budynków są wąskie okna, które mają służyć zachowaniu chłodu oraz stabilności ścian. Celem budowy takich domów była ochrona mieszkańców przed atakami Beduinów. Ich budowa uwarunkowana była potrzebą zgromadzenia dużej liczby mieszkańców na terenie nie narażonym na skutki powodzi.

Sana'a Old City (1)

Stare Miasto, Sana'a

Stara część Sany jest zamieszkana od ponad 2,5 tys. lat. Tradycja głosi, iż pierwotnie osada została zbudowana na rozkaz Sema, jednego z synów Noego, i przez wieki znana była pod nazwą swojego założyciela jako Miasto Sema (Sam). Miasto to jest otoczone starymi glinianymi murami o wysokości 6-9 metrów, w obrębie których znajduje się 106 meczetów, 12 łaźni oraz 6,5 tys. domów pochodzących sprzed XI w. Charakterystyczne dla starej zabudowy miasta są wielokondygnacyjne domy-wieże zamieszkiwane przez jedną wielopokoleniową rodzinę. Na parterze znajdują się sklepiki lub warsztaty oraz latryny, na pierwszym piętrze kuchnie oraz spiżarnie. Drugie piętro przeznaczone jest dla gości, trzecie i wyżej mieszczą sypialnie członków rodziny. Na samym szczycie natomiast znajduje się mafradż – pokój wypoczynkowy z widokiem na miasto oraz otwarty taras. Wejścia do starego miasta strzeże sześć bram, z czego główna brama nazywana jest Bab al-Yemen (Brama Jemenu) i datowana jest na VII wiek. Jedną z głównych atrakcji starego miasta jest al-Jami’a l-Kabir (Wielki Meczet), pochodzący z VIII wieku i będący wśród najstarszych na świecie. Sercem miasta jest natomiast bazar zwany Solnym Rynkiem (Suq Al-Milh), pełen kramów i warsztatów rzemieślniczych. W roku 1984 stare miasto Sany zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od tego czasu czynione są starania, aby konserwować historyczną zabudowę miasta.

بلقيس

Bilqis, Mareb

Na terenie tego miasta odkryto ruiny świątyni bóstwa księżycowego (osiem wielkich, monolitycznych filarów) . Poza miastem leży wielka świątynia Haram Bilqis z VIII w. p.n.e., założona na planie elipsy (112 × 71 m) z murami obwodowymi o wys. do 9 m i portalem z V w. p.n.e. Opodal Marib znajdują się ruiny świątyni zw. Bar’an (z pięcioma monolitycznymi filarami).

alkathiri

Pałac Al Kathiri, Sayun

Początkowo był to fort. W następstwie wielu modyfikacji stał się oficjalną rezydencją Sułtana Al Kathiri. Datowany jest na XVI w. W skład kompleksu pałacowego wchodzi 16 budynków wysokich na 34m, na które składa się 90 pokojów. Współcześnie część kompleksu zajmuje muzeum archeologiczne oraz biblioteka publiczna. Klan Al kathiri żyje obecnie w kilku rejonach Jemenu, m. in. Hadramaut oraz Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej oraz Katarze.

Close